
Kultúrne dedičstvo Slovenska je naozaj veľmi bohaté. Pamiatky však chátrajú a zub času sa podpisuje na ich kráse. My vo VÚB banke si uvedomuje súčasnú situáciu, ktorá je v mnohých prípadoch katastrofálna, a preto sa dlhoročne zameriavame na ochranu a obnovu slovenských pamiatok. Jednou z mnohých, ale za to najvýznamnejšou pamiatkou, ktorú VÚB aj s pomocou svojej nadácie zachránila, je barokový skvost – Kalvária v Banskej Štiavnici.
Je to už 11 rokov, čo Nadácia VÚB začala s podporou obnovy najvýznamnejšej barokovej pamiatky Slovenska – Banskoštiavnickej kalvárie. V piatok 12. októbra zástupcovia OZ Kalvársky fond a Nadácie VÚB, ktorá bola od roku 2008 generálnym partnerom pre obnovu tohto skvostu barokovej architektúry, slávnostne otvorili Horný kostol – najznámejší a najviac fotografovaný objekt celej Kalvárie. Tým sa ukončila hlavná etapa rekonštrukcie barokovej krásky.
Význam Banskoštiavnickej kalvárie v histórii Slovenska, jej silný príbeh a nadšenie miestnej komunity pre jej záchranu presahujú hranice. Jej úprimnosť a sila oslovili aj Nadáciu VÚB, a preto sa Kalvária v Banskej Štiavnici stala takpovediac jej symbolom. Nadácia VÚB za 11 rokov podpory prispela na jej záchranu sumou 1,1 milióna €, čo je polovica všetkých prostriedkov potrebných na obnovu.
„Obnovu Kalvárie by sme nedokázali zrealizovať bez dôvery a podpory, ktorú nám po celý ten čas poskytovali naši dlhodobí, najvýznamnejší partneri. Patria medzi nich organizácia World Monuments. Fund, Ministerstvo kultúry SR a predovšetkým Nadácia VÚB, ktorá pri našej Kalvárii stála hneď od začiatku jej obnovy v roku 2008,“ vysvetľuje Martin Macharik, zástupca OZ Kalvársky fond.
Nadácia VÚB finančne prispela na obnovu a reštaurovanie 21 objektov, obnovu areálu, vybudovanie technickej infraštruktúry, infocentra, zázemia a parkoviska, vytvorenie expozícií o dejinách kalvárie a celkovú propagáciu historického komplexu či na vytvorenie replík najvzácnejších sochárskych diel, ktorých originály boli umiestnené do múzea.
Slávnostným otvorením Horného kostola Kalvárie, ktoré prebehlo 12. októbra 2018, došlo k ukončeniu hlavnej etapy obnovy, v rámci ktorej boli dokončené najvýznamnejšie časti tejto pamiatky, čo tvorí približne 90 % celého komplexu.
Momentálne sú všetky objekty (kaplnky, kostoly, sväté schody) kompletne zrekonštruované. Majú nové alebo opravené strechy, fasády, dlažby, portály, okná, dvere, mreže a vstupné brány a zreštaurované sú aj vzácne stredoveké fresky, sochy a súsošia či oltáre. Na záchrane Kalvárie sa podieľalo približne 200 zamestnancov projektu obnovy a 3 000 dobrovoľníkov. Rukávy si vyhrnul aj generálny riaditeľ VÚB a predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch, zamestnanci VÚB, ale aj veľa partnerov banky.
Vďaka priebežne realizovanej obnove sa podarilo už teraz výrazne podporiť rozvoj turizmu v tomto regióne. Podľa štatistík OZ Kalvársky fond zavítalo na postupne ožívajúcu Kalváriu v roku 2017 70-tisíc domácich aj zahraničných návštevníkov, čo je 6-násobne viac oproti situácii spred 10 rokov.
V najbližších rokoch budú prebiehať ešte posledné reštaurátorské práce na menších objektoch, ktoré návštevníkov nebudú nijako výrazne obmedzovať. Nadácia VÚB ostáva aj naďalej plniť svoje poslanie ako partner OZ Kalvársky fond a plánuje uvoľniť aj dodatočné prostriedky na realizáciu najnutnejších dokončovacích prác obnovy.
Viac o podpore Nadácie VÚB obnovy Banskoštiavnickej kalvárie nájdete na webstránke Nadácie VÚB v sekcii Kalvária. Rozhovor s Martinom Macharikom z OZ Kalvársky fond o priebehu jej obnovy a jej budúcnosti je k dispozícii aj v našom online magazíne Srdcovky.
Foto: archív Nádacie VÚB