Nadácia VÚB bola opäť na Dobrom trhu

20. 09. 2018

Nadácia VÚB je hrdým partnerom pri organizovaní celoročnej série komunitných podujatí v Bratislave, ktoré sú obyvateľom hlavného mesta už dobré známe ako „Dobrý trh“. Nechýbali sme preto ani na ostatnom podujatí, ktoré sa konalo v sobotu, 15. septembra v historickom centre na uliciach Panenská a Podjavorinskej. Medzi susedmi a návštevníkmi sme pomohli opäť zrealizovať netradičný prieskum na tému „Čo si predstavujú pod slovom komunita?“. Medzi 130 stánkami nesmel chýbať ani ten vo farbách našej nadácie, z ktorého si návštevníci odniesli drobnú pozornosť s myšlienkou, že udržiavať susedské vzťahy je dobré. 

Viac ako 15-tisíc Bratislavčanov a turistov hlavného mesta zavítalo minulú sobotu na populárny Dobrý trh. Ten sa tentokrát tiahol od Suchého mýta až po Svoradovu ulicu pod hradom. Dobrý trh ponúkol už tradične čerstvú zeleninu, poctivé produkty či originálny slovenský dizajn. Najmenší si užili detskú zónu Hravé miesto pred Evanjelickým kostolom s rozprávkovým dvorom, cirkusom a divadielkom. O meste a jeho komunitách bola reč vo dvore kaviarne Next Apache, kde sa v netradičnej polohe predstavili aj kandidáti na primátora Bratislavy. Organizátori Dobrého trhu z občianskeho združenia PUNKT pripravili stand-up z názvom “Tak ty chceš byť primátor?!”, kde uchádzači o post šéfa Primaciálneho paláca odpovedali na „paľbu“ otázok bez prípravy vopred. Zaujala aj špeciálna zóna Zašiváreň na Podjavorinskej ulici, kde mohli dostať kúsky oblečenia, ktoré návštevníci doniesli, svoju druhú šancu. Hudobné koncerty zneli v parčíku Svoradova a vo dvore ZUŠ na Panenskej. Otvorené boli aj galérie či inštitúty, ktoré v tejto časti mesta sídlia.

 

Výzva pre susedov

Vizuálne najpôsobivejšou novinkou boli vlajočky, ktoré organizátori rozdali pred začiatkom všetkým susedom na Panenskej a Podjavorinskej ulici s výzvou, aby sa medzi sebou dohodli a natiahli si ich z okna do okna. “Chceli sme sledovať dynamiku miestnej komunity. Tešíme sa, ako susedia výborne spolupracovali,“ povedala riaditeľka Dobrého trhu Barbara Zavarská. Dobrý trh priniesol v tlačenom programe aj unikátnu mapu komunity cez príbehy významných osobností, ktorí v tejto štvrti v minulosti žili. Boli medzi nimi napríklad aj štúrovci.

 

Prišiel aj „pán sused prezident“

Celým Dobrým trhom sa niesla jedna nosná téma ako hlavná niť. Myšlienka susedských vzťahov a aktívnych komunít rezonovala na každom kroku. Pozvanie na Dobrý trh preto dostal aj významný „sused“ z okolia Panenskej, prezident SR Andrej Kiska. Ten ho prijal a prišiel na návštevu z blízkeho Prezidentského paláca.

Odkazy na plote

Nadácii VÚB záleží na vytváraní podmienok pre rozvíjanie komunitného života a zdravých susedských vzťahov, a práve preto ako partner pre komunity s hrdosťou podporuje organizáciu tohto podujatia. Tak ako tomu bolo aj na aprílovom Dobrom trhu na Jakubovom námestí, aj v súvislosti s akciou na Panenskej nadácia podporila vytvorenie fotoportrétov miestnych susedov, na ktorých vyjadrujú svoju osobnú interpretáciu pojmu komunita. S touto myšlienkou pracuje aj netradičný prieskum, ktorého cieľom je tento rok počas akcií Dobrý trh zisťovať vnímanie potreby komunitného života samotnými obyvateľmi a návštevníkmi. Počas uplynulej soboty mohli ľudia nechať svoj verejný odkaz tentokrát na dlhom plote na Svoradovej ulici pod hradom. „Každý z nás potrebuje niekam patriť a je dobré mať sformulovanú odpoveď na otázku, čo a kto je moja komunita. Sme radi, že sme získali opäť množstvo originálnych odkazov a že sme mohli byť naším dielom podpory opäť súčasťou priateľskej atmosféry, ktorú Dobrý trh priniesol do bratislavských ulíc,“ hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB.