Pracovný a osobný život v rovnováhe

31. 10. 2017

V dnešnej technokratickej dobe sa rovnováha medzi pracovným a súkromným životom môže zdať nemožná. Ľudia z obáv zo straty zamestnania pracujú oveľa dlhšie, než by mali.

V prieskume Harvard Business School až 94 % pracujúcich profesionálov uviedlo, že sú v zamestnaní viac ako 50 hodín týždenne a takmer polovica z nich tvrdí, že pracuje viac ako 65 hodín týždenne. Zdanlivo nekonečný pracovný deň môže mať nepriaznivé účinky na organizmus, ale aj na vzťahy a celkové šťastie.

My si to veľmi dobre uvedomujeme. Zrejme každý z nás už prešiel obdobím, keď mal problém skĺbiť pracovné priority s voľným časom a rodinou. Čas venovať sa samému sebe a svojmu zdraviu nám nezostával už vôbec.

Chorý a nešťastný zamestnanec je však pre firmu to najhoršie. Existuje veľa prostriedkov, ako sa zamestnávateľ dokáže vyhnúť skolabovaniu svojich ľudí.

Šport na pracovisku

Jednou z možností ako dopriať zamestnancom viac voľného času je pripraviť pre nich športové aktivity priamo v pracovnom čase. Tak môžu priestor, ktorý by venovali pohybu po práci, využiť na iné príjemné vyžitie. Ľudia tak šetria voľný čas a po dobrom tréningu im lepšie pracuje mozog, čím sa zvyšuje aj ich pracovný výkon. Psychicky si kvalitnejšie oddýchnu.

U nás vo VÚB si napríklad zamestnanci veľmi obľúbili rannú jógu či poobedňajšie cvičenie s trénerom.

Zdravie na prvom mieste

Pracovať počas choroby, čo i len s ľahkou chrípkou, znamená výrazné zníženie výkonu. Ak sme ešte aj na PN, strácame my aj náš zamestnávateľ.

Pri spoločnostiach s veľkým počtom ľudí býva riziko nákazy oveľa vyššie.

Preto je prevencia skvelým nástrojom ako udržať vysokú efektivitu a najmä šťastných ľudí. Naši zamestnanci vedia, že sa môžu spoľahnúť na voľno určené na starostlivosť o zdravie nad rámec zákona a príspevky na prehliadky. Každý rok organizujeme Deň zdravia, na ktorom vždy využijú širokú ponuku vyšetrení zadarmo.

Rodina si zaslúži viac času

Keď máte tesne pred dôležitou životnou udalosťou, ste v práci len fyzicky. Hlavou beháte úplne inde a vaša produktivita je nulová. Ešte viac vás rozptyľuje, keď ide o vašich najbližších.

V momentoch, keď nás rodina naozaj potrebuje, sa nesústredíme na nič iné. Zamestnávateľ by mal podobné situácie chápať.

My vo VÚB to chápeme a preto máme benefity ako platené voľno pred svadbou, príspevok pri narodení dieťaťa, relaxačný poukaz v hodnote 100 € pre 55-ročných jubilantov, platený deň voľna pre oteckov, platený deň voľna na odprevadenie prváčika do školy ako aj platený deň voľna pri životnom jubileu 50 a 60 rokov či príspevok na stravovanie.