Spýtali sme sa generálneho riaditeľa VÚB Banky

16. 05. 2017

Ktorý projekt alebo projekty sú aktuálne pre VÚB Banku najvýznamnejšou investíciou alebo inováciou?

V prvom rade pracujeme na tom, aby sme klientom priniesli inovatívne produkty, ktoré im uľahčia finančný život. Teda jednoduché, praktické a s pridanou hodnotou. S tým suvisí aj zjendnodušovanie procesov, digitalizácia či projekt bezpapierovej banky. Chceme, aby si človek cez mobil dokázal vybaviť v banke všetko, čo potrebuje.

Ako to vyzerá v praxi?

Na začiatku roka sme redizajnovali mobil banking, novinky pripravujeme aj v internetovom bankovníctve. Korporátnym klientom sme priniesli novú generáciu riešení v službe InBiz, ktorá umožňuje riadiť firemné financie odkiaľkoľvek. Správa účtu cez mobil či tablet je jednoduchá a intuitívna. Dnes službu InBiz využíva v rámci Intesa Sanpaolo viac ako 300-tisíc korporátnych klientov.

Žijeme v čase keď sa všetko digitalizuje. Stíhate s týmto trendom držať krok v banke?

Banku digitalizujeme nielen prostredníctvom online kanálov, ale meníme aj procesy. Na pobočkách je samozrejmosťou wi-fi, digitálny podpis zmlúv cez signpady, ktorý zároveň šetrí životné prostredie, keďže dokumentáciu už netreba tlačiť. Viaceré pobočky fungujú bezpapierovo, cieľom je, aby tak fungovala celá banka. K tomu smeruje aj jedna z našich aktuálnych aktivít, digitálne výpisy. Jednoducho, meníme sa, aby sme boli interaktívnejší a užitočnejší pre klientov, a meníme banku na bezpapierovú, aby sme boli šetrnejší k životnému prostrediu.

Akým spôsobom zlepšia aktuálne inovácie pozíciu VÚB Banky na trhu alebo v rámci skupiny?

Projekty veľmi pozitívne ovplyvnili výkon banky, čo je viditeľné aj na našich výsledkoch. Sústredili sme sa na skúsenosť zákazníka na jednej strane a na využitie medzinárodnej skúsenosti s korporátnymi klientmi na druhej.

Aké nároky kládli inovácie na vrcholový manažment VÚB Banky, najmä na generálneho riaditeľa?

Vyžadovalo si to zmeniť nastavenie a dokázať skombinovať „mindset“ start-upu so zodpovednosťou, ktorú má veľká spoločnosť, akou sme. To znamená jasne nastaviť strategické smerovanie a vytvoriť priestor pre experimenty. A samozrejme, byť dôsledný pri presadzovaní zmien, aj keď to nemusí byť vždy jednoduché.

Prečo by ste sa mali zamestnať práve v našej firme?

Žijeme v období kľúčových digitálnych zmien, keď sa mení fungovanie a podoba bankovníctva. Teraz je správny čas na pritiahnutie talentov, ktoré majú chuť rásť a neboja sa čeliť novým výzvam.

Ktorá kniha Vás ako manažéra najviac profesionálne ovplyvnila?

Nie kniha – ovplyvnila ma najviac vlastná skúsenosť a ľudia, s ktorými som robil.