VÚB banka ako prvá banka na Slovensku prešla certifikačným auditom informačnej bezpečnosti

02. 07. 2018

Ako prvá banka na Slovensku sme prešli certifikačným auditom informačnej bezpečnosti. Od lídra v certifikácii, spoločnosti TÜV SÜD Slovakia, sme získali v pondelok 25. júna certifikát ISO 27001. Naši klienti si tak môžu byť ešte viac istí, že ich peniaze a dáta sú v bezpečí.

Kyberzločin sa stáva čoraz silnejším nástrojom v konkurenčnom boji alebo v diskreditácii organizácii po celom svete. Pre mnohé firmy je dnes už nutnosťou zaoberať sa informačnou bezpečnosťou a efektívne ju riadiť, zdôrazňujú odborníci. Najnovšie prístupy a best practices v ochrane dát sumarizuje medzinárodná ISO norma 27001. Jej odporúčania zaviedla do svojich systémov ako prvá banka u nás VÚB banka a úspešne absolvovala certifikačný audit TÜV SÜD Slovakia.

“VÚB banka je skvelý príklad toho, ako sa má pristupovať k informačnej bezpečnosti. Ich inovatívny pohľad banke pomáha v tejto oblasti rýchlo napredovať pred konkurenciou,” uviedol prokurista a riaditeľ divízie Management Service TÜV SÜD Slovakia Branislav Chmel.

„Systematickým prístupom nielenže posilňujeme našu informačnú bezpečnosť, ale zároveň deklarujeme aj neustále zlepšovanie sa v tejto oblasti a minimalizujeme prípadné straty,“ hodnotí Vladimír Jančok, vedúci oddelenia Informačnej bezpečnosti VÚB banky.

Na fotografii za VÚB banku: Daniela Kendiová, riaditeľka odboru Bezpečnosť a Riadenie kontinuity činností, Vladimír Jančok, vedúci oddelenia Informačnej bezpečnosti VÚB banky (vpravo).TÜV SÜD Slovakia vo VÚB banke bezpečnostným auditom okrem iného skúmala, či jej informačné systémy spĺňajú požiadavky metodických usmernení Národnej banky Slovenska. Certifikačný líder na Slovensku očakáva záujem aj ďalších bánk o zavedenie systému podľa ISO 27001. Previerku informačnej bezpečnosti má už za sebou napríklad aj Európska centrálna banka, ktorá takisto stavila na audit od TÜV SÜD.

Výhody ISO 27001:

  • Prináša systematický prístup a neustále zlepšovanie riadenia informačnej bezpečnosti vo firme.
  • Po jej zavedení firma na 80 % spĺňa aj aktuálne nariadenie GDPR o prísnejšej ochrane osobných údajov, keďže GDPR odporúča dodržiavať technické a organizačné opatrenia práve z tejto ISO normy.
  • Zohľadňuje aj aktuálnu legislatívu, napríklad nový zákon o kybernetickej bezpečnosti platný v SR od apríla 2018

 

TÜV SÜD je vedúcim medzinárodným koncernom, ktorý poskytuje svoje služby v oblasti testovania, inšpekcie a certifikácie pre strategické oblasti priemyslu s viac ako 150 ročnou históriou.  S viac ako 24 000 pracovníkmi poskytuje služby na 1000 miestach po celom svete. Na Slovensku má svoje pôsobenie zastúpené v strategických miestach v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a v Košiciach. Klientom na slovenskom trhu poskytuje služby v oblasti certifikácie, inšpekcie a vzdelávania.